29 marca , im.: Marka, Wiktoryny, Zenona

Nabożeństwo czerwcowe

Nabożeństwo czerwcowe rozpowszechniło się w Kościele w XIX wieku. Zawdzięczamy je francuskiej zakonnicy Anieli de Sainte-Croix, która uznała, że skoro maj jest poświęcony Matce Bożej, to dobrze byłoby ofiarować czerwiec Sercu Jezusa. Myśl zyskała uznanie przełożonych i paryskiego biskupa.

Objawienia i rozwój kultu

Źródłem tego kultu są objawiania, których doświadczyła św. Małgorzata Maria Alacoque, francuska wizytka, żyjąca w XVII wieku. Ostatnie z wielkich widzeń miało miejsce w czerwcu 1675 roku. Wtedy Pan Jezus prosił, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był świętem poświęconym czci Jego Serca. „Żądam, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto na uczczenie mojego Serca i na wynagrodzenie mi przez Komunię świętą i inne praktyki pobożne za zniewagi, jakich doznaję, gdy w czasie oktawy jestem wystawiony na ołtarzach. W zamian za to obiecuję ci, że Serce moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób Sercu memu oddadzą cześć lub przyczynią się do jej rozszerzenia”.

W czasie objawień Pan Jezus wzywał również do otaczania czcią wizerunków swojego Serca, godzinnej adoracji w noc poprzedzającą pierwszy piątek oraz wynagradzającej Komunii w pierwsze piątki miesiąca. Stolica Apostolska po wnikliwych badaniach uznała objawienia i zezwoliła na obchodzenie święta. Wizjonerka, s. Małgorzata Maria Alacoque – która przyczyniła się do rozpowszechnienia kultu NSPJ - w 1864 roku została beatyfikowana, a w roku 1920 kanonizowana. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest świętem ruchomym, obchodzonym w piątek po oktawie Bożego Ciała. W tym roku przypada na 24 czerwca. Nab

Nabożeństwa czerwcowe w naszej parafii: w niedzielę o godz. 17:45, w tygodniu po Mszach św. wieczornych. Zapraszamy!