16 kwietnia , im.: Bernarda, Biruty, Erwina

Ogłoszenia - 23.04.2023

Dziś trzecia niedziela Wielkanocy – Niedziela Biblijna. W naszej Ojczyźnie rozpoczynamy Tydzień Biblijny, który niech nas skłania do lektury Pisma Świętego.

W naszej świątyni poświęcenie figury św. Józefa i nowego wystroju kaplicy Opiekuna NMP przez ks. bpa Janusza Mastalskiego na Mszy św. o godz. 12:00.

Warto przypomnieć, że w drewnianym kościele przed wojną znajdowała się figura św. Józefa. Kaplica planowana w 1936 r. w projekcie pierwotnym była znacznie większa.

Nie mamy informacji dlaczego dokonano korekty projektu i zmniejszenia kaplicy.

Wystrój kaplicy św. Józefa do lat 80-tych miał charakter prowizoryczny.

1974 – przeprowadzono remont kaplicy, rozebrano prowizoryczny ołtarz.

1979 – wykonano stopień ołtarzowy.

1981 – szklenie okien szkłem wielobarwnym, jak w całym kościele.

1983 – prace remontowe w kaplicy.

Pierwotny projekt wnętrza kaplicy prof. Jana Budziło / któremu zawdzięczamy projekty metaloplastyki w kościele, zmieniony został przez prof. Jerzego Bandurę.

Powstała dębowa boazeria na ścianie wnęki ołtarzowej i przenośny dębowy ołtarz.

Drewniana rzeźba św. Józefa z Jezusem zamówiona została u prof. Jerzego Bandury.

18 marca 1984 – staraniem ks. prob. Józefa Kołodziejczyka i parafian ks. inf. Bazyliki Mariackiej Jan Kościółek dokonał poświęcenia kaplicy św. Józefa.

Od 2021 roku realizując remont kościoła we współpracy z Biurem Miejskiego i Archidiecezjalnego Konserwatora Zabytków dzięki ofiarności parafian i gości kaplica ma nowy wystrój zaprojektowany przez dra inż. Tomasza Moskala i nową figurę św. Józefa autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Krawczaka. /Ścianę ołtarzową zdobią płyty kamienne z wapienia - wracy. Wokół figury znajdują się reliefy przedstawiające sceny z życia św. Józefa: zaślubiny, proroczy sen, znalezienie Jezusa w świątyni, śmierć. Piąty relief nad drzwiami w kaplicy przedstawia Trójce Świętą. Na ścianach bocznych na kamiennych tablicach znajdują się słowa litanii do św. Józefa. Wykonano nowy ołtarz, ambonkę, ławki. W kaplicy obłożono granitem stopień ołtarzowy, zostały zawieszone będące wczesnej w kościele obrazy św. S. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II autorstwa prof. Bogdana Klechowskiego, przy których będą relikwie świętych.

Wykonawcy:

Firma Ariso / Krzeszowice /Dawid Szlachta – prace remontowo budowlane

Multistone /Strzegom / Piotr Stopyra – prace kamieniarskie

Paweł Zięba / Bysina / – prace stolarskie

Jerzy Mróz/ Osieczany / – instalacje elektryczne

W zakrystii: Firma Max - Kam Artur Chałda - prace kamieniarskie

Krzysztof Twardosz / Jasienica/ - prace remontowo budowlane

Mar-Art Michał Łojek / N. Sącz / - renowacja lastrika

Wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do renowacji kaplicy św. Józefa i remontu zakrystii z serca dziękujemy.

W liturgii Kościoła: W poniedziałek uroczystość św. Wojciecha, bm. patrona Polski We wtorek – święto św. Marka, ewangelisty W sobotę – święto św. Katarzyny ze Sieny

W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Pawła Machno, Zbigniewa Sułkowskiego. Polecamy go Bożemu Miłosierdziu.

Wszystkim parafianom i gościom życzymy wielu łask Bożych. Dobrego tygodnia.